Puterea stă în pixul primarului, nu în lege  

Astăzi, de la ora 13.00, va avea loc conferința de presă în cadrul căreia vor fi prezentate rezultateke auditului făcut la Club Sportiv Municipal Constanțare, în perioda în care la conducerea clubului s-a aflat Andrei Talpeș. Anticipând ca va fi scos țap ispășitor, Talpeș a făcut o posare pe pagina sa de socializare. Aici unde acuză faptul că în Constanța, puterea stă în pixul primarului, nu în lege.  

Numirea lui Ochiuleț este ilegală:fără concurs, fără respectarea prevederilor legale,  fără avize, fără vechime, fără experiență.

„O așa-zisă comisie de verificare se va prezenta în fața presei. O comisie ilegală, creată „din pix”, doar pentru a justifica o execuție politică. Dar eu nu mai sunt surprins. Când vine vorba de încălcarea legii, la Primăria Constanța nu mai există dubii.

Totul e executat „la ordin”, fără rușine, fără frână, fără lege. Pentru Vergil Chițac, normalitatea e abuzul — și toți cei care nu i se supun sunt eliminați.

Conform art. 127 din Codul Administrativ, o comisie de verificare ca cea care se va prezenta mâine trebuia constituită:

• prin hotărâre a Consiliului Local,

• cu componență formată din consilieri locali,

• cu obiective și durată clar stabilite.

În realitate? A fost creată din pix, prin dispoziția primarului (942/2025), fără hotărâre de CL, fără consilieri, fără transparență. Este, juridic, nulă absolut.

La fel de nelegală este și numirea lui Mihai Ochiuleț ca director al CSM Constanța — fără concurs, fără respectarea niciunei prevederi legale aplicabile:

• Legea 153/2017,

• OUG 57/2019 (Codul administrativ),

• HG 1336/2022,

• HCL 246/2024,

• HCL 313/2022.

Fără avize, fără vechime, fără experiență. Practic, fără nimic. Toate actele semnate de acesta — contracte, plăți, angajamente, decizii — sunt lovite de nulitate absolută.  Buget public gestionat în afara cadrului legal, la ordin politic.”,  a anunțat Andrei Talpeș.

 Vergil Chițac și-a reglat conturile cu viceprimarul Ionuț Rusu.

 

“Cine răspunde pentru asta?

Promisiunea? Funcția de director pentru Ochiuleț, ca răsplată pentru obediență şi trădarea propriului partid în campania electorală (USR) — și, în același timp, și-a reglat conturile cu viceprimarul Ionuț Rusu.

Asta a fost adevăratul scop. Restul – regulamente, rezultate, sportivi – nu au contat.Conta doar impunerea, cu orice preț, a propriei voințe.

Îl informez totodată pe dl. primar că în subordinea sa există cel puțin o instituție care, la sfârșitul lui 2024, înregistra:

• datorii de 14 milioane lei,

• depășire a creditelor bugetare de 12 milioane lei, și nu pentru activitatea de bază (ca la CSM), ci pentru bunuri și servicii. Dar acolo n-a existat „audit de urgență”. Pentru că nu exista interesul de a schimba directorul.”, a transmis fostul manager de la CSMConstața.

Voi reveni cu toate dovezile. Dar azi, spun doar atât: Nu voi pleca în genunchi! Nu voi tăcea!

Aici, însă, totul a fost regizat, pas cu pas. Și să nu uităm: Chițac mi-a spus clar, încă din decembrie: „Te voi distruge.”

A urmat o campanie de denigrare, presiuni, influențarea instituțiilor, intimidări prin „controale” inventate. Asta nu mai e administrație. E represiune. E reglare de conturi.

Asta e diferența dintre mine și Mihai Ochiuleț. Eu am crezut și cred în sport. NU în comenzi politice. (Știe primarul exact la ce mă refer).

Am rezistat presiunilor și am plătit prețul.  Dar adevărul va ieși la iveală.  Și o să doară.

Pentru că e documentat, semnat și parafat… chiar de ei înșiși. Voi reveni curând cu toate dovezile. Dar azi, spun doar atât: Nu voi pleca în genunchi! Nu voi tăcea! Și nu voi fi o victimă pe care o bifezi cu pixul, domnule primar!”, a încheiat Andrei Talpeș, fost  manager la Clubul Sportiv Municipal Constanța.

 

 

 

  4950